Etter at DinKost.no forrige uke publiserte artikkelen som viser hvor mange kalorier du sparer på å velge lettmat , fikk redaksjonen flere spørsmål fra lesere om prisforskjellen på de to handlekurvene vi sammenlignet. Denne artikkelen gir svaret.

Prisundersøkelsen DinKost.no har utført, viser at lettmat er nesten 20 prosent dyrere enn annen mat.



Dropp lettmat - spar 72 kroner

Vi sjekket priser på 17 utvalgte lettprodukter og 17 sammenlignbare produkter i de fem lavpriskjedene Rema 1000, Rimi, Kiwi, Coop Prix og Bunnpris.

Den lette handlekurven kostet i gjennomsnitt 434,22 kroner. Den andre handlekurven koster i gjennomsnitt 362,53 kroner.

Du må altså ut med cirka 72 kroner mer mer om du vil leve sunt og velger lettproduktene.

Stor variasjon

Prisforskjellen mellom lettprodukter og vanlige produkter varierer veldig.

Noen eksempler:

Gjennomsnittsprisen for Gilde Go og mager røkt kjøttpølse er 37 kroner, mot Gilde røkt kjøttpølse som koster 25 kroner i snitt.

Samtidig koster Coca Cola og Cola Light det samme hos alle matvarekjedene.

Axa fullkorn müsli, som ernæringsfysiolog Marit Garathun Næss regner som en sunnere frokostblanding enn for eksempel Kellogg's Cornflakes, er derimot langt billigere i innkjøp enn det "usunne" alternativet.

Dyrere råvarer

- Sannsynligvis skyldes denne prisforskjellen at lettproduktene er dyrere i innkjøp for oss. Hvis lettproduktene er dyrere å produsere, kan det skyldes lavere omløpshastighet og at kundene kan være villig til å betale mer. Dyrere råvarer kan også være en forklaring. Sukker og fett er billig, mens sukkererstatning og kjøtt koster mer, sier Jonny Sørå, driftsdirektør i Bunnpris.

Dette samsvarer med hva informasjonssjef Inger Marie F. Ingdahl i Stabburet tidligere har uttalt om prisforskjellen på Grandiosa biff og løk, som er nøkkelhullsmerket, og originalen Pizza Grandiosa.

- Grunnen til at prisen på den som er nøkkelhullsmerket er høyere, er dyrere råvarer som blant annet biff, sa Ingdahl til DinKost.no da pizzaen ble lansert i vår.

Mindre volum gir høyere enhetspris

- I forhold til sunnere varer eller nøkkelhullsvarer er det flere faktorer som spiller inn på prisen. Det kan forekomme prisforskjeller mellom sunne og mindre sunne varianter av sammenliknbare produkter, f.eks fiskegrateng eller leverpostei, da leverandørene ofte benytter mer av dyre råvarer i de sunnere variantene. Dyre produksjons- og utviklingskostnader kan være en annen årsak, sier Kristina Kollerud, kommunikasjonsrådgiver i ICA Norge AS.

- Det er forhandlinger mellom oss og leverandørene som er med på å sette prisene på disse varene, som alle andre varer. Disse varene har ofte mindre volum enn andre varer og det gjør også at enhetsprisen blir noe høyere, forklarer Ole André Myhrvold, informasjonssjef i Coop Norge Handel.

Så mye koster lettmaten

REMA

RIMI

PRIX

KIWI

BUNNPRIS

Gjennomsnitt

1l Tine Skummet melk

13,9

13,9

13,9

13,9

13,9

13,9

Soft light 400 g

14,4

14,4

14,9

14,4

14,6

14,54

Grandiosa nøkkelhull, biff & løk 570g

51,5

52,1

51,9

51,4

51,9

51,76

Tine lettrømme 3dl

14,9

14,9

14,8

14,9

15,3

14,96

500g Tine Naturell yoghurt

14,4

14,5

14,8

14,4

13,9

14,4

Mills lettmajones 170g

14,7

14,9

15,2

15,4

14,9

15,02

Gilde spesialsalami 130g

36,8

36,8

37,5

36,9

34,9

36,58

Gilde go og mager røkt kjøttpølse 450g

34,9

34,9

34,9

34,9

44,8

36,88

Go og mager leverpostei 150g

19,7

23,3

19,9

19,9

23,9

21,34

Gilde karbonadedeig 400g

55,9

55,9

58

55,9

49,9

55,12

Nora naturlig lett jordbærsyltetøy 550g

25,8

25,9

25,6

25,9

29,4

26,52

Fullkornbrød 750g

26

33,9

29,7

30,9

29,9

30,08

Uncle Ben's fullkornris 500g

24,8

24,8

25,5

24,9

25,9

25,18

fullkorn spagettini 500g

16,6

17,9

17,8

17,9

18,9

17,82

Maarud superchips 150 g

24,9

24,9

25,4

24,9

27,8

25,58

1,5 l Coca Cola light eks.pant

19,5

19,5

19,9

19,9

19,9

19,74

Axa go' dag frukt 750g

14,6

14,6

15

14,9

14,9

14,8

434,22

Så mye koster alternativene

REMA

RIMI

PRIX

KIWI

BUNNPRIS

Gjennomsnitt

1l Tine Lett melk

13,4

13,4

13,4

13,4

13,6

13,44

Soft Flora 400g

16,9

16,9

17,2

16,9

16,8

16,94

Grandiosa pizza 585g

34,3

34,3

34,4

34,4

33,8

34,24

Tine Seterrømme 3dl

18,9

18,9

19,2

18,9

19,1

19

500g Tine vaniljeyoghurt

14,4

14,3

14,7

14,4

15,4

14,64

Mills ekte majones 170g

16,8

17,2

17,2

14,9

16,8

16,58

Grilstad jubelsalami 100g

27,5

28,4

28,3

27,9

29,8

28,38

Gilde røkt kjøttpølse 450g

23,7

23,7

24,4

23,9

29,8

25,1

Stabburet leverpostei 100g

10,3

10,4

10,3

10,9

10,4

10,46

Gilde kjøttdeig 400g

38,9

38,9

39,3

37,9

39,9

38,98

Nora jordbærsyltetøy 640g

25,9

24,9

--

25,9

26,9

25,90

Kneipp 720g

--

24,4

18,6

14,9

25,9

20,95

Toro Ming hurtigris 400g

19,5

19,7

20

20,9

23,9

20,8

Sopps spagettini 500g

14,7

14,7

15,2

14,9

14,8

14,86

Maarud classic potetgull 250 g

22,5

23,9

24,9

22,9

23,9

23,62

1,5 l Coca Cola eks. pant

19,5

19,5

19,9

19,9

19,9

19,74

Kellogg's frokostblanding 375g

--

19,8

20

19,9

--

19,90

362,53

Epler og pærer

Forrige uke publiserte vi artiklene som viser hvor mange kalorier du sparer på å velge lettmat, og hvor du får kjøpt lettmaten billigst.

Handlekurvene var da kjøpt inn med tanke på en kalorisammenligning, slik at en prissammenligning av de samme varene kan bli som å sammenligne epler og pærer.

Dette gjelder for Gilde Go og mager leverpostei 150g og Stabburets hermetiske leverpostei 100g, her hadde det vært mer naturlig å sammenligne enten Gilde Fersk leverpostei og Gilde Go og mager fersk leverpostei - som er jevne i pris - eller Stabburet Lett leverpostei som koster 13 kroner og Stabburet leverpostei som koster 10 kroner.

Med denne justeringen vil prisen på lettmaten i gjennomsnitt likevel ligge 16-18 prosent over alternativene.

Les også:

Sjekk om du drikker for mye melk

Sumomat som bygger muskler

Slank magen med granateplejuice

Disse grønnsakene gir mest antioksidanter



Les hele saken

Trude Susegg, redaksjonssjef

Vi setter stor pris på kommentarer og innspill i debattene våre. Vær forsiktig med personangrep og sjikane og prøv heller å forklare hva du mener og hvorfor. Takk for at du bidrar i debatten!