Kvinnelig artist

Ane Brun - It All Starts With One (VINNER)

Hilde Marie Kjersem - Let's Let Go

Marit Larsen - Spark

Siri Nilsen - Alle snakker sant

Mannlig artist

Jarle Bernhoft - Solidarity Breaks (VINNER)

Jonas Alaska - Jonas Alaska

Odd Nordstoga - Bestevenn

Sivert Høyem - Long Slow Distance

Årets hederspris

Jan Eggum

Årets nykommer og Gramostipend

Honningbarna - La Alarmane Gå

Jonas Alaska - Jonas Alaska (VINNER)

Ragnhild Hemsing - Yr

Razika - Program 91

Team me - To The Treetops

Årets spellemann

Jarle Bernhoft

Hiphop

Joddski - Bensin på bålet

Lars Vaular - Du betyr meg (VINNER)

Son of Light - War of the Woods

Årets musikkvideo

Ane Brun - Do you rembember

Envy - One Song (VINNER)

Cold Mailman - Time is of the Essence

CasioKids - Det haster

Sivert Høyem - Under Administration

Popgruppe

Eva & The Heartmakers - Domino

Katzenjammer - A Kiss Before You Go

Montée - Rendition of You

Real Ones - First Night On Earth

Team Me - To The Treetops (VINNER)

Tekstforfatter

Jonas Alaska - Jonas Alaska

Lars Vaular - Du betyr meg (VINNER)

Maria Mena - Viktoria

Martin Hagfors - I Like You

Odd Nordstoga - Bestevenn

Komponist

Ane Brun - It All Starts With One

Hilde Marie Kjersem - Let's Let Go

Marit Larsen - Spark

Rolf Wallin/Lundeng/Torjesen/Bodø Symfonietta/Eggen - Wire and String (VINNER)

Synne Skouen - Call-Notes

Country

Earlybird Stringband - Blindsides

Ni liv - Langhelg

Onkel Tuka - Hvit dronning (VINNER)

Viser

Aasmund Nordstoga - Tolv dagar i jola

Beate S. Lech - Min sorg og hjarteskatt

Kim André Rysstad - Vegen

Stein Torleif Bjella - Vonde visu (VINNER)

Susanna Wallumrød - Jeg vil hjem til menneskene

Samtidsmusikk

Håkon Austbø - Wanted

Håkon Thelin - Light (VINNER)

Oslo filharmoniske orkester - Arne Nordheim: Epytaffio

Folkemusikk/tradisjonsmusikk

Hekla Stålstrenga - Makramé

Juusk - Juusk

Ragnhild Furubotten - Never on a Sunday (VINNER)

Øystein Sandbukt - Normør

Danseorkester

Dænsebændet - Vi talas (VINNER)

Hanne Mette - Vår

Ole Ivars - 34

Barneplate

Dunderly - Monstermos

Oslo Soul Children - Love

Tonje Unstad - Mygga og flua (VINNER)

Jazz

Helge Lien Trio - Natsukashii

Håkon Kornstad - Symphonies in my Head

Mads Eilertsen - Skydive

Nils Petter Molvær - Baboon Moon

Ola Kvernberg - Liarbird (VINNER)

Blues

Amund Maarud - Electric (VINNER)

Knut Reiersrud & Mighty Sam McClain - One Drop Is Empty

Rita Engedalen - Chapels And Bars

Rock

Honningbarna - La Alarmane Gå (VINNER)

John Olav Nilsen og Gjengen - Det Nærmeste du kommer

Kaizers Orchestra - Violeta, Violeta volum 1

Oslo Ess - Uleste bøker og utgåtte sko

Rumble in Rhodos - Signs of Fervent Devotion

Metal

Insense - Burn in Beautiful Fire

Shining - Live Blackjazz

Taake - Noregs vaapen

Vreid - V

Årabrot - Solar Anus (VINNER)

Elektronika

Biosphere - N-plants (VINNER)

Bugge Wesseltoft og Henrik Schwarz - Wesseltoft Schwarz duo

Casiokids - Aabenbaringen over aaskammen

Årets hit

Gabrielle - Ring Meg

Admiral P - Snakke Litt

Plumbo - Møkkamann (VINNER)

Erik og Kriss - Ølbriller

Stella Mwangi - Haba Haba

Les hele saken

Vi setter stor pris på kommentarer og innspill i debattene våre. Vær forsiktig med personangrep og sjikane og prøv heller å forklare hva du mener og hvorfor. Takk for at du bidrar i debatten!