Spørsmål

Hei!

Jeg har nå gått på minipillen Cerazette i 2 år, og har ikke hatt mensen siden jeg startet. Men plutselig så jeg blod i trusen. Det er ikke masse, og den er mer brun en rød. For to dager siden konsumerte jeg litt for mye alkohol og pillen kom opp igjen. Kan dette ha noe med det å gjøre? Eller kan det være andre årsaker til at jeg plutselig får mensen? Jeg blir stresset for at jeg kan være gravid, men da kan man vel ikke få mensen?

Svar fra helsesøster

Hei!

Takk for spørsmålet ditt.

Dersom det har gått mer enn 76 timer siden du har fått i deg Cerazette-pillen på riktig vis, bør annen prevensjon brukes - for eksempel kondom. Det trenger ikke å være unormalt å blø litt, slik du beskriver. Mørkt eller brunt blod betyr at det er gammelt blod. Du kan ha hatt spor av mensblødning. Bruk evt. annen prevensjon om du er usikker, ta så en graviditetstest etter en til to uker. Er du fortsatt usikker etter dette, så ta evt. en tur til lege, som kan ta blodprøve av deg for å teste om du er gravid eller ikke.

Lykke til. Er noe uklart, så ta gjerne kontakt igjen.

Ønsker du å spørre vår helsesøster om noe? Send inn ditt spørsmål her!

Ønsker du å lese hva andre har spurt om og hvilke råd helsesøster gir? Ta en titt i arkivet vårt!

Les hele saken

Vi setter stor pris på kommentarer og innspill i debattene våre. Vær forsiktig med personangrep og sjikane og prøv heller å forklare hva du mener og hvorfor. Takk for at du bidrar i debatten!