Gå til innhold

Se også disse forumene:
Kvinneguiden Doktor Online
Foto

Kan jeg bruke sykt barn dag på dette?


  • Logg inn for å svare
1 svar til dette emnet

#1 Mamma85 <3

Mamma85 <3

    Aktiv bruker

  • Medlem
  • PipPip
  • 564 Innlegg:
  • StedSkien

Skrevet 22 mai 2012 - 11:03

Guttungen har en time på ønh om et par uker. Jeg blir da borte fra jobben hele dagen fordi det blir det blir lettere for arb.giver å skaffe vikar for en hel dag, enn for bare et par timer (arb.givers ønske..)

Kan jeg bruke sykt barn dag på dette? Eller må jeg ta ut permisjon uten lønn, evnt feriedag?
Det beste i livet er å være mamma <3

Annonsebilag
Annonsebilag

#2 Gjest_peacock_*

Gjest_peacock_*
  • Gjest

Skrevet 22 mai 2012 - 11:11

Ja, du kan ta ut en sykt barn dag om barnet skal til lege, jvt arbeidsmiljøloven om barnet er under 12 år:


§ 12-9. Barns og barnepassers sykdom
(1) Arbeidstaker som har omsorg for barn har rett til permisjon: a) for nødvendig tilsyn med barnet når det er sykt, b ) hvis barnet skal følges til legeundersøkelse eller annen oppfølging i forbindelse med sykdom, eller c) hvis den som har det daglige barnetilsynet er syk eller har permisjon etter denne paragraf på grunn av et annet barn.
(2) Retten til permisjon etter paragrafen her gjelder til og med det kalenderåret barnet fyller 12 år. Arbeidstaker har rett til permisjon inntil 10 dager hvert kalenderår eller inntil 15 dager dersom arbeidstaker har omsorg for mer enn to barn. Arbeidstaker har uansett rett til permisjon når det ytes omsorgspenger, pleiepenger eller opplæringspenger fra folketrygden.
(fra lovdata.no)

Dette innlegget har blitt redigert av peacock: 22 mai 2012 - 11:12