Iht. festekontrakten min står det at: "Festeren har rett til å innløse tomten etter 30 år, eller ved utløpet av festetiden etter tomtens verdi på innløsningstiden med fradrag for påkostninger av festeren eller hans forgjenger, og for øvrig etter bestemmelser i lov om tomtefeste. I tilfelle parten ikke blir enige om innløsningsprisen, fastsettes denne i lov om tomtefeste."

Innebærer dette at festeavgiften kan multipliseres med 30 for å finne frem til et innløsningsbeløp?

Iht. tomtefesteloven § 37 er det kun tomter som er "festa bort på uavgrensa tid utan oppseiingsrett for bortfestaren" som kan innløses til 30x festeavgift. Din tomt er ikke festet bort på uavgrenset tid slik at grunneier kan kreve 40 % ved ev. innløsning.

Les hele saken

Trude Susegg, redaksjonssjef

Vi setter stor pris på kommentarer og innspill i debattene våre. Vær forsiktig med personangrep og sjikane og prøv heller å forklare hva du mener og hvorfor. Takk for at du bidrar i debatten!